Pratik Arapça

Anasayfa » Pratik Arapça

Dâru’l-ilim olarak 2 yıldır farklı alanlarda yaz kampları düzenlemekteyiz.

İlkin Edirnekapı merkez binamızda 2015-2016 yaz sezonunda ilahiyatlara yönelik bir yaz kampı. Bir diğeri ise 2016-2017 sezonunda kendi talebelerimize yönelik bir yaz kamp. Talebelerimize yönelik yapılan yaz kampımızın teması Arapça konuşma üzerine oldu.

Yıl içerisinde eğitim müfredatlarımıza baktığımızda, bir dil öğrenmek için lazım olan okuma, yazma, konuşma ve dinleme dörtlüsünden, konuşma ve dinlemeye pek vakit ayıramadığımızı fark ettik. Bundan dolayı Arapça Kampımızı tamamen Arapça lisanı ile konuşma üzerine yaptık.

Beş hafta olarak düzenlediğimiz  yaz kampımızda evvela sabahleyin çocuklar 2 saat hikaye kitapları okuyarak Arapça kelime hazinelerini genişlettiler. Ayrıca kahvaltı arasında dönüşümlü olarak bazen Arapça çizgi film izlettik, çocuklar izledikleri Arapça çizgi filmlerden, kelimeleri tek tek kendileri yazdılar. Bazen Suriyeli Rawad hocamız çocuklara neşit dinleterek, onları ezberletti ve dersi eğlenceye çevirdi. Bazen de Suriyeli muhaddis Mucir hocamız gelerek Arap dünyasından bahsetti. Bu derslerin tamamı Arapça olarak verildi. Öğleden sonra da Arapça eğitim rehberimiz Wesim hocamız, çocuklara belirli konularda ödevler vererek, verilen ödevler üzerine konuşmalar yapıldı.  Bazen halı saha maçlarına giderek, bazen Arap lokantalarına giderek farklı ortamlarda bulunduğumuz mekana uygun kelimeler kullanarak nasıl Arapça konuşuruz diye tecrübe ettik.

Beş haftanın sonunda öğrencilerimiz Arapça olarak hazırlamış oldukları tiyatroyu sergileyerek yaz kampını bitirdik.