ORHAN AKSU İLE DARUL İLMİ KONUŞTUK

10 Soruda Darul İlim sakinleriyle başbaşa

Darul İlim Akademisi hoca ve talebeleriyle yaptığımız söyleşilerin dördüncüsü bu. İçeriden birileri olarak akademiye  nasıl bakıyorlar, özelde İslami ilimer eğitimi, genelde Türkiye’nin ilmi manzarası hakkında kanaatleri neler, bunları öğreniyoruz. Bu kez karşımızda Daru’l İlim Arnavutköy medrese talebelerimizden Orhan Aksu var. Daru’l İlim’de henüz ilk yılını dolduran bir ilim sevdalısı olarak 10 soruda Orhan Aksun’un dünyasına konuk olmaya hazırsanız, buyurun bakalım.  

1- Daru’l İlim öncesi eğitim geçmişin nasıldı? Kısaca bunu öğrenerek başlayalım.

İlkokul 8. sınıfı bitirdikten sonra imam hatibe gittim. Bir tane hafız abi vardı, ona özenerek ben de hafız olacağım dedim kendime ve okulu bıraktım. Hafızlığa gittim ve Allah’a şükür, bitirdim ve Daru’l İlim’de eğitime başlamış bulunmaktayım.

2- Seni buraya bağlayan şey nedir? Başka bir imam hatip, ilahiyat, vakıf veya Arapça kursu değil de niye Darul İlim’desin?

Arkadaşlarımın tavsiyesiyle. Kendileri de burada okuyorlardı. Övgüyle bahsettikleri için ben de burada bulunmak istedim.

3- Sosyal çevrenin yaklaşımını sorabilir miyiz? İslami ilimler okuyorum dediğinde çevren bunu nasıl karşılıyor? Aileni buna ekleyelim tabi.

Güzel ve hoş. Daha çok sevgi ve saygı çerçevesiyle karşılıyorlar. Ailem de çok memnun, ben de mutluyum.

4- Gelecekte kendini nerede kim olarak görmek isterdin?

Gelecekte insanlara hakkı tutup kaldırmalarını, iyiliği kötülükten ayırmalarını anlatan bir hoca ya da bir üniversitede profesör olmak.

5- Kumandanlar ülkeleri, veliler kalpleri fethedip imar ederler. Peki alimler ne yapar Allah aşkına?

Âlimler insanlara hakkı anlatmayı, doğruyu batıldan ayırmayı, insanları şu boş olan dünyayı anlamalarını sağlayan Allah dostlarıdır. İnsanlara akılla yaklaşmamayı, çünkü akıl “acaba şunu yapsam ne derler bu devirde,  acaba insanlar nasıl tepki verir” diyerek tembih eder. Ama kalp öyle mi? Kalp huzuru, mutluluğu aramak için salıverir kendini deryalara. Bir insan ilim yoluna baş koymak ister, ama kendisi buna çekinir. Aklından şu geçer:  “Sonum ne olacak, ileride ne yapacağım?” Bu korku şeytanın bir fitnesinden ibarettir. Sen sadece ilk adımını at, gerisi zaten gelecektir. Âlimler insanlara bunları yaptırır.

6- Çok güzel. Peki bir ilim talebesi tatilde, dersten ayrı zamanlarda ne yapmalı söyler misin?

Spor yapabilir, sohbetlere katılır, tarihi yerleri ziyaret edip bilgi sahibi olur. Allah’ı bolca tesbih etmeleri en güzelidir tabi. Bildiklerini bilmeyenlere aktarması da onun için yararlı olur. Bu ilerideki sohbetlerin de yardımcı olabilir.

7- Ve tabi ki hocaların… Darul İlim’de en çok hangi hocanın dersini, neden seviyorsun?

İlmihal ve Kuran dersini çok seviyorum. İlmihalde soru cevap oluyor, çok hoş ve güzel geçiyor. Kuran-ı Kerim dersinde ise Arapça bilgimiz daha çok artıyor. Anlam verebilmemiz bizim için yararlı oluyor. Sohbet tarzında olduğundan daha anlaşılır ve daha kalıcı oluyor.

8- Peki ekranlardaki din adamlarını ve dini tartışmaları gördükçe neler düşünüyorsun?

İlk zamanlar ilmim az olduğundan hocaları sadece dinliyor, hangisinin yanlış, hangisinin doğru olduğunu ayırt etmekte zorluk çekiyordum.  Kendimin onlar gibi ve onlardan daha iyi olacağını düşündüm ilim hayatına girdikten sonra.

9- Maşallah! O halde bir tavsiye alalım mı Orhan Aksu’dan? Senin gibi binlerce ilim talibine tecrübelerinden yola çıkarak neler tavsiye edersin?

Tavsiyem kendini Allah’a vermendir. İlim ve sabırla birlikte kendine güvenmendir. Zorlandığın zamanlarda Allah’ın imtihanıdır, diyebilmendir. Nefse ağır ve zor gelende hayır vardır. Sakın unutma: Açık bir kız sana şehvetli geliyorsa, sen nefsin ve şeytanın esiri olmuşsundur. Çünkü Allah buyuruyor ki:  “Allah size iyiyi kötüden ayırt edecek bir anlayış verir ve sizin kötülüklerinizi örter, sizi bağışlar.” Bu çağın fitnesi budur. Aslımıza dönmemiz lazım. Ne demiş büyükler: “Allah kulunu unutmaz, kul Allah’ı unutmadıkça.” Her ne zaman başımıza bir güzellik ya da bir bela, musibet geliyorsa bil ki hepsi Allah’tandır. Ya iyiliğe karşılık bulmuşsundur ya da sınava tabi tutulmuşsundur.  Sen sadece sabret ve ileri görüşlü ol! Allah zaten seni kemale erdirecektir. Sadece sabret!..

10- Son soru: Darul İlim Akademisi’nde eksikliğini hissettiğin şey nedir?

Hiçbir eksiklik ve sorun görmüyorum. Zaten hocalarımız müfredatı en güzel şekilde ayarlamışlar. Kitaplar olsun sosyal aktiviteler olsun, hepsi gayet güzel ve başarılı. Bana göre nasıl bakmak istersen öyle görürsün. Her şey sende biter.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?