KÜLTÜR GEZİLERİMİZ DEVAM EDİYOR

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN TÜRBESİ

İstanbul’un en büyük ve görkemli camii olan Süleymaniye, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Mimar Sinan sanatının üstünlüğünü burada da ispat etmiştir. Öğrencilerimizle bu güzel eseri ve Osmanlı’nın en uzun hüküm süren padişahı, Sultan Süleyman’ın türbesini ziyaret ettik ve dualarda bulunduk.
Kanuni Sultan Süleyman Türbesinde, Kanuni Sultan Süleyman dışına, Sultan II. Süleyman, Sultan II. Ahmet, Mihrimah Sultan, Saliha Dilaşûp Valide Sultan, Asiye Sultan ve Rabia Sultan’a ait sandukalar bulunmaktadır.


SÜLEYMANİYE YAZMA ESERLER KÜTÜPHANESİ

Dâru’l-ilim Öğrencileri Süleymaniye camiinde  kıldıkları Cuma namazını müteakiben Aziz Ençakar Hocamızın rehberliğinde 300 binden fazla yazma eserin bulunduğu Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesini ziyaret ettiler. Öğrencilerimize Aziz Ençakar Hocamız ve kütüphane görevliler tarafından kütüphane ile ilgili genel bilgiler verildi. Daha sonra kütüphanede bulunan yazma eserlerinden bazıları öğrencilerimiz için özel olarak sergilendi. Aziz Ençakar Hocamız öğrencilerimize dijital ortamda kitap araştırmaları konusunda uygulamalı bilgi verdi.

 


“VEFA” İSTANBUL’DA BİR SEMT ADI DEĞİLDİR

“Vefa” adını Allah dostlarından Ebül Vefa Hazretlerinden almıştır. Süleymaniye’de kütüphaneleri ziyaret ederken yolumuz Ebülvefa semtine düştü. Ebülvefa semtinin meşhur bozasından tatmadan olmaz dedik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?