KADİR METE ÖNAL İLE DÂRU’L-İLMİ KONUŞTUK

Darul İlim söyleşilerinde yeni konuğumuz

Daru’l İlim İslami İlimler Akademisi hoca ve talebeleriyle söyleşilerimiz devam ediyor. En son Arnavutköy şubemizin sorumlu hocası İrfan Aykaç’la hasbihal etmiştik. Bu hafta söz hakkını Şirinevler medresemizden Kadir Mete Önal kardeşimize devrediyoruz. Darul İlim’le tanışıklığından Türkiye’nin mevcut fotoğrafına dair kanaatine kadar 1O soru yönelttik Kadir Mete’ye. Bakalım hangi cevaplarla karşılaşacağız.

1- Kadir Mete, kısaca seni tanısın mı okurlarımız?

1994 İstanbul Şişli doğumluyum. İki kardeşiz. Aslen Erzurumluyum. 2013 Mayıs ayında hafızlığımı tamamlayıp, 2014 Eylül ayında Daru’l İlim’e kayıt oldum.

2- Neden Daru’l İlim Akademisi’ndesin? Ne ifade ediyor senin için burası?

Daru’l İlim’i, hocalarının dallarında ileri seviyede olması ve talebeleri iki yönden geliştirmesinden dolayı tercih ettim. Burası dünyadan bağlantıyı kesmiş bir medrese değil. Benim için Daru’l İlim şimdi ve geleceğin peygamber varislerini yetiştiren bir akademiyi ifade ediyor.

3- Okuduğunuz İslami ilimlerin faydasından bahseder misin? Mesela nahiv, fıkıh, hadis ve tefsir.., Neye yarıyor bunlar?

Okuduğumuz İslami İlimler bizim var oluş amacımızı, davamızı idrak etmeye yardımcı oluyor. Nahiv ve sarf ilmi görerek vahyi asıl dilinden anlamamıza ve fıkıh, hadis gibi ilimler ise kulluğumuzu en iyi seviyede ikame etmemizi sağlıyor.

4- Sence bugün nasıl bir alim şahsiyetine ihtiyacımız var?

Bugün insanların sosyo-psikolojik yapılarını, seküler dünyanın getirilerini göze alarak, Kur’an ve sünnetin aslından sapmayan hem ilmi yönden hem de genel kültür cihetinden gelişmiş alimlere ihtiyacımız var.

5- Geçmiş alimlerden var mı seni etkileyenler, ilmî kahramanların?

İlim adamlarının, alim sahabilerin kıssalarını okuyup etkilenmemek elde değil. Fakat beni en çok etkileyen, bir meclisde hadis okurken ayağını akrep sokmasına rağmen Peygamber (s.a.v.) saygısından düsturunu bozmayan büyük müçtehit İmam-ı Malik. Allah ona rahmet etsin.

6- Daru’l İlim’de şu da olsa iyi olurdu veya şu daha çok gündeme alınsa dediğin hususları öğrenebilir miyiz?

Daru’l İlim, alanında derinleşmiş şahsiyetler ile istişareler sonucunda müfredatını yapılandırdığından ötürü talebe için en uygun programa sahip. Bu dersleri anlayıp uyguladığımızda amacımıza ulaşacağımıza inanıyorum.

7- Ders dışında vakitleriniz nasıl geçiyor? Sosyal, kültürel aktiviteler noktasında neler yapıyorsunuz?

Ders dışında bizi geliştirecek çeşitli makaleler okuyup Daru’l İlim’in düzenlediği konferanslara iştirak ediyoruz. Şiire ayrı bir ilgim olduğundan dolayı ruhumu ondan mahrum bırakmıyorum tabi. Bu bağlamda hafta sonları çeşitli konularda yazı yazarak gelişmemi sürdürüyorum.

8- Türkiye’nin mevcut İslami ilimler tedrisatını nasıl görüyorsun? Gözüne çarpan arızaları ve gelişmeleri öğrenebilir miyiz?

Genellikle müşahede ettiğim nokta, ilmi müfredat dışında bizi geliştirecek, ufkumuzu açacak konuları geri plana atmamız. Çeşitli belgeseller olsun, ince eleyip sık dokunularak seçilen Türkçe kitaplar olsun Daru’l İlim’i diğer kurumlardan ayıran özelliklerin başında geliyor.

9- Bu arada resmi okul durumun nedir? Üniversite veya başka bir kurum hedeflerin var mı?

Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat birinci sınıf öğrencisiyim. Hedefim Daru’l İlim’in yayılmasında herhangi bir alanda rol üstlenip Müslümanların gerçekten Müslümanca düşünmelerine katkı sağlayarak İslam davasını yüceltmek. Kısacası ‘Her şehre bir Daru’l İlim’.

10- Son olarak, İslami ilimleri tahsil eden arkadaşlara kişisel tecrübelerin üzerinden neler tavsiye edersin?

Öncelikle bu ilmi neden okumamız gerektiğini, yaratılma amacımızı iyi idrak edip ondan sonra ilim okumaya başlamımız gerekiyor. Arkadaşlarıma tavsiyem bu bağlamda Daru’l İlim’i bir geçiş süreci, hayatın getirisi olarak değil, bir iş, bir hayat tarzı olarak benimsemeleri gerek. Allah bizi muvaffak kılsın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?