İLİMEVİNDE MÜZAKERE SAATİ

Medresenin üniversiteden farkı

Modern eğitim kurumlarında öğrencinin dersle ve konuyla ilişkisi öğretmenin ilk anlattığı ders saatiyle sınırlıdır. Zil çaldıktan sonra öğrenci artık ne o gün aldığı dersin etkin biçimde tekrarını yapacak ne de yarınki yeni derse hazırlanabilecektir. Elbette bugünkü dersi özümleyemeyen yarınkini tam anlayamayacak, bu şekilde gün be gün ders içeriğiyle arasındaki soru öbekleri çoğalacaktır.

İşte modernizmin eğitim kurumu olan üniversiteye karşın geleneksel eğitim kurumumuz olan medrese, bu sorunu mütalaa ve müzakere adımlarıyla aşar. O gün hocasından aldığı dersi öğleden sonra akşama dek süren müzakere saatlerinde arkadaşlarıyla tekrar ederek iyice kavrar talebe. Ardından yarınki dersi mütalaa ederek hocasının yeni anlatacaklarına ön hazırlık sağlamış olur.

İlimevi Edirnekapı merkezinde tam da bu müzakere ve mütalaa saatlerinde çekildi aşağıdaki fotoğraflar. Sınıflarımızdan bazısı Kudurî kitabının buyû’ bahsinin müzakeresini yaparken, bir diğeri Rıyâzu’s-salihîn’in, bir diğeri Câmiu’l-beyan tefsirinin mütalaasını yapmaktaydı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?