Hakkımızda

Anasayfa » Hakkımızda

 

Darul İlim ve İlimevleri çatısı altında çeşitli yaşlardan insanlara sivil din eğitimi veriyoruz.

a) Darul İlim ve şubeleri: Akademik dini eğitim.

b) İlimevleri ve şubeleri: Genel dini eğitim.

 

DÂRU’L İLİM – 2009’dan Buyana Akademik Din Eğitimi Vermektedir

Açıköğretim imam hatip ve ilahiyat öğrencilerine klasik İslâmî İlimler eğitimi vermekteyiz. Genellikle hafız talebelerden oluşan bu guruptaki öğrencilere; Arapça gremer (Sarf, Nahiv, Belağat), Pratik Arapça, Tefsir-Tefsir Usulu, Hadis-Hadis Usulu, Fıkıh-Fıkıh Usulü, Tasavvuf ve Ahlak ilimleri yanında klasik islami ilimlerin teknik dilini oluşturan Mantık-Münazara eğitimi verilmektedir. Klasik islami ilimlerin yanında tarih, edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında seminerler düzenlenmektedir. Önümüzdeki seneden itibaren örgün ilahiyat eğitimi alan öğrencilere yönelik klasik İslami ilimler eğitimi verilecektir. Darul İlim çatısı altında üç kurum eğitim vermektedir. Bunlarda toplamda 66 öğrenci eğitim görmektedir.

 

İlimevleri: 2014’ten beri öğrencilerimize ve çalışan esnafımıza yönelik hizmetler

İlimevleri en kısa ifadesiyle, öğretim müesseselerine ve çalışanlarımıza takviye hizmeti vermektedir. Bu hizmetin iki ayağı vardır:

1- Genç okul öğrencilerin okul derslerinde etüt hizmetiyle birlikte dini eğitim: Ortaöğretim son sınıf ve lise öğrencilerine yönelik matematik, fizik ve Arapça, İngilizceden oluşan dil dersleri okul takviye programını ifade eder. Akşamları 17:00-21:00 arası okul öğrencilerimize alanında uzman hocalar tarafından etüd çalışması ve ödev hazırlama imkanı sunulmaktadır. Okul müfredatı yanında temel dini bilgiler, Kuran ve hadis dersleri, manevi değerler eğitiminin temel ögeleri olarak verilmektedir.

2- Halka yönelik din eğitimi: Akşam derslerimizin diğer katılımcısı çalışan esnaf, memur ve meslek erbabımızdır. Saat 20:00-22:00 arası verilen ilmihal, Kuran ve hadis dersleri bu kısma yönelik hizmetlerimizdir.