EMRE YAZICI HOCA İLE İLİM YOLCUĞUNU KONUŞTUK

Darul İlim Sakinleriyle Başbaşa (7) | EMRE YAZICI HOCA İLE İLİM YOLCUĞUNU KONUŞTUK

Dâru’l İlim İslamî İlimler Merkezi’nin talebe ve hocalarıyla başlattığımız söyleşiler devam ediyor. Serinin 7. konuğu olarak bu kez, Emre Yazıcı hocamızın kapısını çaldık. Hafızlık eğitiminden bugüne, yurtdışı tecrübesinden hadis tahassusuna biz sorduk, kendisi samimiyetle yanıtladı. Selef bâkiyesi mütabahhir âlimlerin genç kuşak temsilcilerinden Emre Yazıcı’nın söyledikleri, ilim talebi yolundaki kardeşlerimizin ufkunu açacaktır diye düşünüyoruz. Dâru’l İlim’in hadis ve Arabiyât hocasının zihin ve gönül dünyasına hoşgeldiniz.

Emre Hocam, bilmeyenler için kısa hayat hikâyenizle başlayalım. Çocukluğunuz nerede geçti ve Kur’ân kursuna yazılma süreciniz nasıl oldu?

Şirinevler’de doğdum büyüdüm. Çocukluğumun birinci evresi, dokuz yaşına kadar olan süreçte hep orada; okuldan eve evden okula şeklinde geçti. İkinci evresi ise, ilkokul 3’ü bitirmiştim o sırada, Muhammed abim de 5’i bitirmişti. Babam onu kursa yazdırdı. Ben de gitmek istediğimi söyledim. “5’i bitirir öyle gidersin” diyerek engel oldular. Ağladım, çok ısrar ettim, göndermek zorunda kaldılar. Zaten ertesi sene 28 Şubat darbesi oldu ve 8 yıllık zorunlu eğitim başladı. Yani Allah’ın lütfu oldu bana. Çünkü bu sefer yine bitiremeyecektim ilkokulu, zaman kaybedecektim.

Arapça İslamî ilimler eğitimi alırken yurtdışı tecrübesi yaşadığınızı biliyoruz. Bu dönem hakkında neler söylemek istersiniz?

Aslında ilk Hindistan’a gidecektik. Kütüb-i sitte baştan sona bir senede yoğun bir programla okunuyor orada bazı medreselerde. Biz de hem Kütüb-i sitteyi okumak hem de Hindistan-Pakistan hadis tecrübesinden istifade etmek istedik. Gitmemize bir gün kala orada bazı siyasi sorunlar oldu ve gidemedik. Bunun üzerine Şam’a gittik. Şam’a gitmemiz daha hayırlı oldu kanaatimce. Çünkü oraya gitseydik medresede yüzlerce talebeden biri olarak ders almış olacaktık. Şam’da ise özel olarak birebir eğitim almış olduk. Bu daha faydalı kanaatimce. Bu Allah’ın bize bir lütfu oldu. Sonra Arap baharıyla beraber dönmek zorunda kaldım.

Dâru’l İlim’de hocalığa başlama sürecinize geçelim mi? Hangi hissiyatla neler hedeflemiştiniz o zaman?

İstediğim şey öğrendiklerimi öğretirken bir taraftan da öğrenmekti. Öğretme yönü yoğun geçti bu güne kadar. İkisi dengeli şekilde ilerlesin isterdim şahsen, ama şartlar bazen insanı başka türlü yönlendiriyor. Yine de hamdolsun, çok da kötü değil.

Biraz da gönül dünyanızın kahramanlarını konuşalım. Size ilham veren âlimleri ve kitapları duymak heyecan verici olurdu.

Çok var. Hangi birini söyleyeyim. Son zamanlar hayal dünyamı süsleyenlerden bir iki tanesini söylemek gerekirse; İmam Müslim, İmam Dârakutnî, İmam İbn Ebî Hâtim.

Kişisel olarak hadis araştırmalarına yoğunlaştığınızı görüyoruz. Neden hadis ilimleri? Bu alandaki hedefleriniz nedir?

Allah bunu sevdirdi. Küçüklükten beri içimde hadis okumaya karşı bir merak vardı. Hedef değil de hayal ve istek diyelim. O da ilmiyle amil bir hadis âlimi olmak.

Aynı zamanda pratik Arapça dersleri veriyorsunuz. Yıllarca klasik Emsile-Bina-Maksud serisini okuyup hala akıcı Arapça konuşamayan ve metin çözemeyenler nerede hata yapıyorlar?

Sadece gramer ağırlıklı eğitimden kaynaklanıyor bence. Sarf nahiv okunurken aynı zamanda bir taraftan metin okumaya da başlamaları lazım.

Ve malum son sorumuz: Yeni İslami ilimler eğitimine başlayacak kardeşlerimize gerek ilmî gerek ahlakî noktada neler tavsiye edersiniz? Çok teşekkürler.

Âcizane tavsiyem, niyetlerini gözden geçirsinler. Neden yapıyorum, yaptığım şeye inanıyor muyum ve de yaptığım şeyi seviyor muyum? Bu üç soruyu mutlaka kendilerine sormalılar. Dünyevi bir haz için yapıyorsa eğer, hemen bu işi bırakmasını, başka işlerle uğraşmasını öneririm. Çünkü bu iş zor ve sıkıntılı… Dünyevi her hangi bir şey için yapmaya değmez. Ben de çok teşekkür ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?