DÂRU’L-İLİMDE İLMİHAL DERSLERİ

İlmihaller ve Hamdi Döndüren ilmihali

Müslümanın asgarisi bilgisi demek olan hal ilm-i, bir başka ifadeyle ilmihal dersleri Darul İlim Şirinevler şubesinde devam ediyor.

İlmihal, Arapça “ilim” ve “hal” kelimelerinden türetilmiş bir kavramdır. Tarihte İlmihal terkibini ilk kullanan İmam Serahsi olmuştur. (d.h 400 – ö. h 483.) Dolayısıyla ilmihal hayatımıza bin veya bin yılı daha aşkın bir süre önce girmiştir. Bu minvalde İmam Serahsi, “ilim öğrenmek her Müslümana farzdır” hadisini incelerken, en faziletli ilim, halin ilmidir. Ve en faziletli amel, halin korunmasıdır demiştir.

Nitekim Müslümanın gündelik hayatında kendisine, insanlara ve yaratıcısına karşı nasıl davranacağını belirleyen durumlar vardır. İşte bu durumları pratik şekilde formüle eden kitaplara ilmihal denir. Sözgelimi bir kimse namaz kılacaksa, namazın şart ve rükünlerini, ticaret yapacaksa veya zekât verecekse ilgili hükümleri bilmesi gerekir. Çünkü ilmihalden kastedilen şey budur. Ünlü şair Necip Fazıl’ın ilmihal için söylediği iki mısrası onu bilmenin ne kadar öneme haiz olduğuna dair bize yol gösterici olmuştur.
“Yandı kitap dağlarım ne garip bir hal oldu,
Sonunda bana kalan yalnız ilmihal oldu”.  

Mütefekkir ve eser meydana getiren birisinin, bu süreçlerin sonunda elinde kalanın ilmihal olduğunu vurgulaması ne kadar önemli yere sahip olduğunu göstermektedir.

Daha açık bir ifadeyle hal ilmini kavrayan Müslüman ne yaparsa dinin sınırları içerisinde kalır ve ne yaparsa dinin dışına çıkacağı bilgisine sahip olur. Bu vesilelerle tarihte ve günümüzde asgari seviyede dini bilgi olan “ilmihal” adlı birçok eser Müslümanların hizmetine sunulmuştur. Bunlar arasında Diyanet Vakfı Yayınlarının “İlmihal”i, Ömer Nasuhi Bilme’nin “Büyük İslam ilmihali”, Yusuf Kerimoğlu’nun “Emanet ve ehliyei”i, Mevlüt Özcan’ın “Din görevlisinin el kitabı”, yakın tarihte kaleme alınan Mehmet Zihni’nin “Nimet-i İslam”ı ve Ahmet Hamdi Akseki’nin “İslam Dini” kitabı ve birçokları sayılabilir.

Sayılan bu kitaplar arasında, İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren’in “Delilleriyle İslam İlmihali” kitabı diğer ilmihallerden farklı bir metot izlemiştir. Kitap muhatabına inanç, ibadet ve günlük hayata dair hükümleri güncel bir dille sunmuştur. Kitabın öne çıkan en önemli özelliği; konuları ele alırken meselelerin dayanağı olan Kuran’ı Kerim ve hadislerle açıklanmasıdır. Bu suretle okuyucu vahiy ve sünnetle karşı karşıya bırakılmıştır.

İşte Daru’l İlim Akademisi böylesine güzel bir kitabı müfredatına katmıştır. Kitabın ayet ve hadislerle desteklenmiş olması da tedrisattan geçirdiği öğrencilerinin çok azı hariç hafızlık nimetine sahip olması sebebiyle ezberlenen ayetlerin vukufiyetine sebep teşkil etmektedir. Kitapta şuan Ezan ve Kamet konusuna gelinmiştir. İslam dini açısından namaz vakitlerini tayin etmek için ezan okunması vacip kuvvetinde müekked sünnettir. Daha da önemlisi vatan, bayrak gibi dinin göstergesi konumunda sembolik bir öneme sahiptir. Yakın tarihimizde 1932 ile 1950 tarihlerinde 18 yıl süreyle Türkçe okutulan ve Arapçasıyla okuyanlara ciddi müeyyidelerin uygulanması ezanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya yeterlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?