BİLAL KAYI DARUL İLMİ ANLATTI

10 Soruda İlimevi sakinleriyle baş başa

2014 Kasım sonu itibariyle her on beş günde bir Daru’l İlim Akademisi’nden bir talebe veya hocayla röportaj gerçekleştireceğiz. İçeriden birileri olarak onlar nasıl düşünüyorlar, Daru’l İlim müfredat ve tedrisatına nasıl bakıyorlar, bugüne dek nasıl bir ilmi ve irfani düzey katetmişler, bunları soracağız. İlk konuğumuz Edirnekapı merkez akademi talebelerimizden Bilal Kayı. En son yılın İlimevi talebesi seçilen Bilal kardeşimizle yaptığımız söyleşiyle sizi başbaşa bırakalım. 

1- Okurlarımıza kısaca kendini tanıtır mısın?
Yaşım 18. İstanbul’da doğup büyüdüm. 2 kardeşim var.
2- Ne güzel! İlimevi’ne gelmeden önce hangi kurumda eğitim gördü​ğünü sorabilir miyiz?
Yavuz Sultan Selim Lisesi’nde 9. Sınıfı örgün olarak okudum.
3- Peki buraya başlamadan önce gelecek hayalin neydi? Anne baban ne olmanı istiyordu, senin içinden hangi hedefler geçiyordu?
Zihnimde iki şey vardı: Ya güçlü bir işadamı olup İslam’a maddi destek verecektim ya da üniversitede muhtemelen fizik alanında kariyer yapacaktım. Tabi ki aklımda yine İslam’ın geleceği vardı. Annem babam ise çok karışmazdı.
4- İlimevi’ni merak edenler için buranın nasıl bir yer olduğunu, nasıl bir ilim adamı yetiştirmek iste​ndiğini kısaca anlatır mısın?
Burası Osmanlı’daki eğitim yükünü çeken medreseyi ihya etmeye/diriltmeye çalışan, alanında Türkiye şartlarında iyi seviyede olan hocalarımız tarafından kurulmuş bir akademi. İlerleyen zamanlarda Türkiye’deki alim boşluğunu doldurucak insanlar yetiştirmeyi amaçlıyor kısaca burası.
5- Şunu sorayım: ​Kendi açından Türkiye’deki ilim adamlarına, İslami ilimler manzarasına baktığın zaman genel olarak ne görüyorsun?
Aldığımız derslerde bundan asırlarca önce yaşamış alimlerin hayatlarını ve ilmi kudretlerini öğrendiğimizde Türkiye ve dünyada o eski dirayetli alimlerin boşluğunu hissediyorum. Çok ciddi bir seviye düşüşü var. Zaten bu konu ehlince malum, izahtan vareste bir durumudur.
6- Ya İlimevi dışı? Mesela açıköğretimde hangi bölümde, hangi sınıftasın? Sınavlara nasıl hazırlanıyorsun?
İlahiyat 1. sınıfı okuyorum. Sınavlara gerek burada arta kalan -ki çok fazla zaman kalmıyor- zamanlarda ve bilhassa sınavdan bir hafta önce derslerin bir kısmının ilahiyat öğrencileri için kaldırıldığı zaman çalışıyorum.
7- ​Darul İlim’de unutamadığım bir anı veya hadiseyi söyler misin bize? Bu seni çok üzen, güldüren, cesaretlendiren bir hatıra olabilir. Mücir el-Hatip hocamızın Fatih Yavuz Selim Camii’ndeki ‘Bulûğul Meram’ derslerine ilk katılışım. Bu benim ‘cami dersi’ olarak iştirak ettiğim ilk halkasıydı. O derse katılmak öylesine hoşuma gitti ki anlatamam.
8- ​Gelecekteki hayallerine geçelim. Bundan beş yıl sonra kendini nerede, nasıl görmek isterdin? 
Şeri ilimlerin çeşitli branşlarında çalışmalar yapan ve iliminin zekatını veren biri olarak.
9- İlimevi’nde hangi hocanın dersini daha çok seviyorsun? Bu dersi diğerlerinden ayıran noktalar neler? 
Mücir el-Hatip hocamızın hadis dersini. Çok güzel açıklamalar yapıyor. Verdiği cevaplarla hem aklımı hem de kalbimi tatmin ediyor.
10- Son bir şey. İlimevi’nde şu da olsa veya şu daha fazla yapılsa iyi olurdu dediğin ne var? Bu sadece okurla senin aranda kalacak.
Tabi ki daha fazla istediğim şeyler var, ancak zamanımın hepsi dolu olduğu için daha fazla bir şey isteyemiyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?