BEDEN ACIKTIKÇA RUH DOYAR

BEDEN ACIKTIKÇA RUH DOYAR

İnsanın bu dünyadaki bütün hikayesi, ruhun nefse misafirliğinden ibarettir. İlahi olandan gelen kusursuz bir yolcu olarak ruh, yüce ve aşkın olan ne varsa onu temsil eder. Nefis ise, göğe karşın yerin, itaate karşın isyanın, yani şeytani olanın meskenidir. İnsan bütün hal ve davranışlarında ruh ve nefis, itaat ve isyan, rahmanilik ve şeytanilik sarkacında gidip gelir.
Mide nefsin tarlasıdır. İnsan oraya yatırım yaptıkça arzu, hırs ve kin tohumları yeşerir. Bura kökenli bir şey olarak nefis, buranın imkanlarıyla, sonsuz arzu ve ihtiras ateşiyle beslenir. Mide yoluyla nefsimizi besledikçe sade buradan, yani dünyadan ibaret kalır ve ötelerin, göklerin arınmışlığından uzaklaşır, kirleniriz.

Mide perhizini merkeze alan bir ibadet olarak oruç, mide yoluyla nefsi ve nefsani olan her şeyi dizginler. Namaz kalp yoluyla, zekat mal yoluyla, hac ilahi simgeler yoluyla nasıl bedeni, nefsî olandan arındırıyorsa, oruç da midemiz aracılığıyla bizi ıslah eder, virüs taramasından geçirir.
Oruçluyken bedenimiz bitkin düşer, karnımız acıkır, vücut reflekslerimiz yavaşlar, dış dünyamız daralır. Buna karşılık ruhumuz dinçleşir, manevi reflekslerimiz güçlenir, iç dünyamız genişler. Oruçluyken en değerli şeyimiz olan canımızdan fedakarlık yaparak, buranın geçici ve doymaya değmez bir yer olduğu inancını diri tutarız. Gerçek yurt ahirettir, orası için buradan kısılır.

O halde iyi bir oruç, geçiştirmeye, oldu bittiye gelmeyen oruçtur. İyi bir oruca bunaltıcı sıcak, damak kurutan susuzluk ve bitkin düşüren açlık eşlik eder. Basit bir kozmik temizlik için, nasıl kaç gün sade belli sıvılar alınarak midemiz bakımdan geçiyorsa, ilahi temizlik için de bu denli bir perhizden geçmemizden daha doğal ne olabilir?
Uyku, klima, internet, film ve koşuşturmaca gibi ‘uyuşturucular’la orucumuzun yolunu kesmeyelim. Bırakalım özgürce başımızı döndürsün, sırtımızı terletsin, damağımızı kurutsun ki, ardından hiç sıcak gelmeyecek gerçek serinliğe, ardından hiç susamayacağımız gerçek sulara kanabilelim.
Ramazan hem de sıcak ve uzun günlerde hoşgeldi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?