ABDULLAH KÜSKÜ HOCADAN KUDÛRÎ DERSLERİ

Dâru’l-ilim Akademisinde fıkıh eğitimi

Yüzyıllardır İslam fıkıh geleneğinin olmazsa olmazı olarak benimsenen el-Muhtasar dersleri Daru’l İlim Akademisi Edirnekapı merkez binasında 2. ve 3. sınıfların katılımıyla devam ediyor.

Derste okunan konular güncel örneklerle anlatılıyor. Meselelerin modern hukuktaki karşılıklarından bahsediliyor. 2 eğitim döneminde bitirilmesi planlanan kitabın şu anda “bey'” bahsi okutuluyor. Derslere katılan öğrenciler sene sonrasında Hanefi mezhebi meselelerini tanımış olmakla kalmayıp bir sonra ki kitap için gereken birikimi de yapmış oluyor. Dönem ortasında ve sonunda olmak üzere her dönem 2 sınav olan öğrencilerden sene sonunda çeşitli fıkhî meselelerde bitirme tezi hazırlaması isteniyor.

KİTAP HAKKINDA

İmam Kudûrî’nin (ö. 428/1037) Hanefî fıkhı esaslarına dayanarak hazırladığı eserdir. el-Muhtasar klasik eserlerin çoğunda olduğu gibi kitap ve bab sistemine göre düzenlenmiştir. Hanefîlerin en çok itimat ettiği metinlerden birisi olan el-Muhtasar sistematik yapısı, zengin içeriği ve özlü üslûbuyla fıkıh tarihimizde hem ders kitabı hem de temel başvuru kaynağı olarak öne çıkmıştır.

Muhtasar olması dolayısıyla kitapta delillere çok az yer verilmiş, mezhep dışı görüşlerden iktibas edilmemiştir. Hanefî mezhebi imamları arasındaki sıralamaya dikkat edilerek Ebû Hanîfe’nin görüşleri birinci sırada daha sonra Ebû Yûsuf ve Muhammed b. Hasan’ın ittifak ettiği, Ebû Yûsuf’un tek başına kaldığı ve Muhammed b. Hasan’ın tek kaldığı görüşleri zikredilmiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?